Szappankészítés

Időtartam:

2 óra

Létszám:

1-15

Életkor:

6+

Foglalkozás témája:

A környezetkímélő kozmetikumok készítésének elsajátítása. Az illatosításra és díszítésre használt gyógynövények megismertetése.

Fejlesztett területek:

  • Kooperáció
  • Finommotorika
  • Érzékelés
  • Észlelés
  • Érzékszervi érzékenyítés

Szükséges kellékek:

  • Melt and pour szappanalap
  • Illóolajok és illatolajok
  • Mica (színezéshez)
  • Növényszárítmányok díszítéshez (levendula, körömvirág, rózsavirág)
  • Edény (hőálló)
  • Spatula (kanál)
  • Öntőforma (műanyag vagy fém, vagy tejes dobozok)
  • Konyharuha

Ez a foglalkozás nem illik a projekt azon metódusához, hogy a gyerek környezetében könnyen fellelhető és beszerezhető alapanyagokból dolgozzunk. Azonban a környezetvédelmi nevelés terén fontosnak tartjuk, hogy a résztvevők megtapasztalják, saját maguk is készíthetnek tisztálkodószereket, van más út is a boltban lévő, környezetünket károsító kozmetikumokon kívül. Emellett ugyanolyan fontos, hogy az illatok, a bőr-érzékelés értelmezése, ismerete fontos összetevője a jó közérzet, a wellbeing kialakulásának. Ebben is hátrányban vannak azok a gyerekek, felnőttek, akik a nélkülözésben, szegénységben élnek.

Alapvetően szappant lehet főzni disznózsírból és napraforgóolajból is lúggal, azonban ez nem gyerekekkel végezhető tevékenység, a melt and pour technika viszont egy nagyon könnyű, sikerélményt hozó, kreativitásra sarkalló eljárásmód. Erre a foglalkozásra saját készítésű házi szappannal készültünk, amelyet kipróbálhattak, megfoghattak, megszagolhattak a gyerekek.

A fürdőbomba készítésénél szintén ki lehet váltani a drága kókuszzsírt az elérhető sertészsírral (amely bőrápoló tulajdonsága szintén kiváló). Itt azonban szintén az volt a célom, hogy valami „mással” is találkozzanak a gyerekek, tapasztalatokat, élményt szerezzenek ezekkel az anyagokkal.
A foglalkozást rendkívüli módon élvezték a résztvevő gyerekek.

Leírás

A gyerekek alapvetően az illatos, habos fürdőket részesítik előnyben a szappannal történő fürdés helyett. Azonban van egy másik, bőr- és környezetkímélő megoldás is az illatozó fürdővíz, az élményteli tisztálkodás eléréséhez: ha saját készítésű szappant és fürdőbombát használunk. Mindamellett hogy jó móka ezen kozmetikumok elkészítése nagyon sok, környezetvédelmi szempontból hasznos dolgot is taníthatunk nekik. Ilyen például a természetes anyagok használata, a kevesebb hulladék „termelése” vagy a vízhasználat csökkentése (fürdés helyett zuhanyzás). Emellett pedig rávethetjük őket, hogy a sok bőrre káros anyagot tartalmazó tus- és habfürdők helyett, illatos, színes saját készítésű szappanokat használjanak!

Ki mivel szokott tisztálkodni otthon? Miben van a tisztálkodószer? Mi történik a flakonnal, miután nem használod? Ki szokott szappannal fürdeni?

Mi lehet az előnye, ha magunknak készítjük a szappant?

Tudjuk, mi van benne, nincs csomagolása stb.

Mi az előnye a bolygónak, ha mi készítjük a szappant? Kevesebb kémiai vegyület, kevesebb hulladék keletkezik.

Akkor vagy jó barátja a Földnek, ha minél több természetes anyagot használsz és minél kevesebb csomagolóanyagot. Ha csak azt veszed meg, amire szükséged van vagy elkészíted magadnak: ez a tudatos vásárlói magatartás.

Régen hamulúgból és disznózsírból főztek szappant. Mi lehet a hamulúg?

Ma már különféle növényi zsírokból és olajokból (repce, napra, kókusz stb.) és nátronlúggal készítenek sokan otthon is szappant. Azonban van egy olyan eljárás, amelyet mindenféle veszély nélkül elkészíthetünk együtt is ez a Melt and pour vagyis Olvaszd és öntsd! technika.

Ismerjük meg az anyagokat, amelyekkel dolgozunk: szappanalap, illó- és illatolaj, színezék (mica), szárítmányok (újrahasznosítás lehetősége).

A szappankészítés lépései:

  1. Tervezd meg a szappanod! Szín, illat, forma.

Írd le egy lapra, hogy mit teszel bele! Egyenként átbeszéljük a mennyiségeket, a készítés sorrendjét, ezt is le kell írniuk vagy rajzolniuk!

  1. Mérjük ki a hozzávalókat (10 dkg/fő szappanalap), készítsük elő az alapanyagokat.
  2. Olvaszd meg a mikróban az alapot és a recepted mentén állítsd össze a szappanod! Itt kerül bele a szín, illat és a virágszirmok is.
  3. Öntsd formába a szappant! Ha szeretnéd, még díszítheted a tetejét! Tipp: Forma lehet akár a homokozó forma, kisebb műanyag dobozkák, tégelyek stb.
  4. Spricceld le a szappant az alkohollal, így kimennek belőle a buborékok! (Elhagyható.)
  5. Tedd a kész szappant a polcra, másnap kiveheted a formából és már használhatod is! Tipp: Ha hűtőbe rakjuk a szappanokat, akkor a foglalkozás végén már ki lehet venni, így haza tudják vinni a résztvevők.

Fürdőbomba készítés lépései

Ismerjük meg a hozzávalókat, ki hallott már valamelyikről? Hol használhatják

még ezeket? Mire használtuk a citromsavat?

Fürdőbomba recept:

  1. tervezd meg a fürdőbombát is: szín, illat és szárított virág tetszőlegesen.
  2. Mérd ki a hozzávalókat

 50 gramm szódabikarbóna

 25 gramm kukoricakeményítő

 15 gramm citromsav

 15 gramm kókuszzsír(vagy sertészsír) illetve amennyi szükséges a kívánt állaghoz (25 gramm kellett, ezt a gyerekek maguk figyelték meg és kísérletezték ki!)

 20 csepp illóolaj

 mica por a színezéshez vagy ételfesték

 növényi szárítmány (rózsa és körömvirág szirom, levendulavirág).

  1. A citromsavat, a szódabikarbónát, a kukoricakeményítőt és a színezőt és a száraz növényeket tedd egy tálba, majd keverd jól össze őket.
  2. Az olajba csepegtesd bele az illóolajat és az egészet folyékony állapotban tedd a szilárd hozzávalókhoz. Ha úgy látod, hogy szükséges még olaj, pótold! Ne vízzel, inkább olajjal érd el a megfelelő állagot!
  3. Gyúrd össze az egészet a kezeddel, de jó erősen, mert ha nem tapasztod össze eléggé a masszát, akkor is megrepedhet.
  4. Formázd tetszés szerint: formázz golyókat, teheted szilikon rózsaformába, vagy bármilyen általad választott formába.
  5. Ha készen vagy, tedd félre 2-3 napra, amíg megkeményedik, utána már használhatod is. Kitűnő saját készítésű ajándék.
  6. Száraz helyen tárold, hogy párát, nedvességet ne kapjon, mert akkor elkezd pezsegni, csúnya lesz.

Az olajak, növényi zsírok és illóolajok miatt egy bőrtápláló, olajos, illatos fürdőélményben részesülhetsz, utána persze a kád mosása már nem lesz olyan nagy élmény, de a szüleid biztosan segítenek majd!

Zárás:

A foglalkozás végén a gyermekek megmutathatják egymásnak az elkészített produktumokat, elmondhatják, kinek-melyik technika tetszett jobban.

+1 tipp:

Ha nyitottak rá a gyerekek, érdemes itt beszélni a tusfürdőkben található összetevőkről és azok bőrre gyakorolt hatásáról pl. ekcéma, allergia. Ha esetleg van ilyen érzékenységgel élő gyerek a csoportban, saját élményeit, megéléseit elmesélheti a csoportnak.

+1 tipp:

A szappanöntések során szinte minden olvasztóedényben marad egy kis szappanalap, ha ezeket a maradékokat egy formában egymásra öntjük, meseszép csíkos szappant kapunk, amelyet közösen használhatnak el a gyerekek, ha van rá lehetőség.

+1 praktika:

A foglalkozásnál nehéz koordinálni a gyerekeket, hogy mindenből keveset / megfelelő mennyiséget használjanak a díszítéshez, színezéshez, amely pl. ahhoz is vezethet, hogy nem jut a társának abból az anyagból már. Egy ilyen szituáció kiváló alkalom lehet az érzékenyítésre (neked hogyan esne, ha nem jutna?) és az alapanyagokkal való takarékoskodás fontosságának megismertetésére.