Víz, víz, tiszta víz!

Időtartam:

2 óra

Létszám:

10-15

Életkor:

6+

Foglalkozás témája:

A tiszta víz és az élet összefüggése, a vizek védelme, környezetbarát mosópor készítése.

Bemelegítő játék

Halmazállapot játék. A víznek különböző halmazállapotai vannak, ezt beszéljük át a játék előtt (jég, eső, gőzölgő aszfalt/ tea). A gyerekek helyezkedjenek el egymástól kellő távolságban a teremben/ udvaron. Ha szilárd halmazállapotú dolgot hallanak, akkor mereven álljanak egyhelyben. Ha folyékony a hallott dolog halmazállapota, akkor feküdjenek hasra, és nyúljanak el, amennyire tudnak. Ha pedig légnemű, akkor szaladgáljanak körbe a teremben. Ha megértették, kezdődhet a játék. Egymás után soroljunk különböző halmazállapotokat, miközben a gyerekek a megfelelő mozgást csinálják.

Fejlesztett területek:

  • Kooperáció
  • Finommotorikas
  • Szenzoros (észlelés, érzékelés)
  • Szerialitás

Szükséges kellékek:

  • Poharak/bögrék
  • Zárható befőttes üvegek/tejfölös dobozok
  • Evőkanál
  • Mérőkancsó
  • Mosószappan
  • Mosószóda
  • Szódabikarbóna
  • Citromsav
  • Nátrium perkarbonát
  • Illóolajok
  • Ételfesték
  • Fehér virág

Leírás

Megbeszéljük, hogy mi kell a növényeknek és az embereknek az életben maradáshoz (víz, étel, tápanyag stb. , térjünk ki az érzésekre a családra is!)

Ezután bemutatjuk az előzetesen ételfestékbe állított virágunkat majd felhívjuk a figyelmet arra, hogy a sok vegyszer, olaj, permetszer, mosószerek stb. és a vizekbe dobott hulladék (műanyag stb.) hogyan szennyezi a vizet. A gyerekek fogják meg, vizsgálják meg a növényeket!

Majd beszéljünk arról is, hogy ha egy gyümölcs/ zöldség is szennyezett, akkor azt ha megesszük, mi is megbetegedhetünk tőle (vagy a kifogott halaktól)!

Mikor, mire használunk otthon vizet? Ivás, főzés, takarítás, mosás, mosogatás stb.

A takarítással kerül be a legtöbb vegyszer a háztartásba és az így keletkező szürke/használt víz a szennyvízhálózatba vagy a földre.

Hogyan tudjuk a legkevésbé szennyezni a vizet? Ha olyan anyagokat használunk mosáshoz, takarításhoz, amelyek környezetbarátak. Ennek az első lépése, ha magunk készítjük a mosóport és az öblítőt (hiszen a tisztálkodás mellett a mosásra használjuk el a legtöbb vizet).

 

Mosópor készítése házilag

Recept:

1 pohár kb. 2 dl

fél pohár mosószappan

1 pohár mosószóda

2 ek citromsav

2 ek nátrium perkarbonát

+ fehér ruhához 3 ek szódabikarbóna

illóolaj (levendula, édesnarancs)

Az összetevőket egy zárható 7 dl-es befőttes üvegbe rakjuk és jól összerázzuk! Egy adag ruha mosásához két evőkanál mosóport kell feloldani langyos vízben és ezt öntjük a ruhához! Ezután a mosópor receptjét mindenki írja le egy lapra, amit felragasztunk a befőttes üvegekre. Így bármikor elkészíthetik újra.

Öblítő készítése házilag

Fontos elmondani, hogy az öblítő nem növeli a mosás hatékonyságát, vagy a ruhák tisztaságát, kőolaj és egyéb származékok vannak benne. Ezen felül a benne lévő illatanyagok allergiát, ekcémát okozhatnak az arra érzékenyek számára!

Recept:

Citromsavas öblítő:

250 g citromsav + fél liter meleg víz

Egy befőttes üvegben, műanyag flakonban összekeverjük a hozzávalókat és addig kavargatjuk, amíg fel nem oldódik. Ez kb. 10 mosásra elég öblítő. Ha illatosítani szeretnénk, rakhatunk bele mosóparfümöt. Ugyanannyit használunk belőle, mint egy „normál” öblítőből.

Ecetes öblítő:

1 dl ecet

4 dl víz

mosóparfüm tetszés szerint

Egy befőttes üvegben, műanyag flakonban összekeverjük a hozzávalókat és már kész is. Mindamellett, hogy az ecet kiválóan karban tartja a mosógépet (vízkőoldó) a ruhákat is „fertőtleníti”. A ruhának nem lesz ecet illata! Ha illatosítani szeretnénk, rakhatunk bele mosóparfümöt. Ugyanannyit használunk belőle, mint egy „normál” öblítőből.

Zárás:

A gyerekekkel megbeszéljük, hogy melyik munkafolyamat tetszett nekik, milyenek voltak az illatok, amelyekkel dolgoztunk.

 

+melléklet:

Háztartási kisokos

Vagyis mit mire használjunk otthon?

Mosószóda

Környezetbarát mosáshoz, tisztításhoz. Kiváló zsíroldó, vízlágyító hatású általános tisztítószer. Kis mennyiségben is hatékonyan birkózik meg a zsíros szennyeződésekkel. A korszerű hagyományos mosóporok fő hatóanyaga.

Az előtisztításon kívül a mosószóda a mosógépen is használható. Erőteljes zsíroldó hatása miatt jól kiegészíti a mosódiót, de magában, nagyobb mennyiségben alkalmazva a ruhák fehérítésére is használhatjuk. A mosószóda vízlágyító hatású, így nem csak a textileket teszi kellemesebb esésűvé, de a mosógépet is óvja.

Felhasználás

Koszos edények, tárgyak áztatása: 5 l vízhez kb. 1-2 ek mosószódát adjunk. Üveg edényeket, poharakat ecetes vagy citromsavas vízzel ajánlott utána öblíteni. Általános le- és felmosószer: 1 l forró vízhez adjunk 1 kanál mosószódát. Nagyon erős szennyeződés esetén 3 ek mosószóda szükséges. Szódabikarbónával keverve javul a mosóhatás.

Leégett edények mosogatásához: 5 l forró vízben 1 ek mosószódát oldjunk fel.

Áztatás: 5 l meleg vízhez adjunk 1-2 ek mosószódát, majd áztassuk a ruhát 1-2 órán keresztül. Erősen szennyezett ruhák esetén az áztatást több órán keresztül folytassuk. Gyors (fél órás) áztatáshoz 6-8 ek mosószóda szükséges.

Mosás: a szokásosan használatos mosópor adagjának a felét helyettesítheti mosószódával. Öblítéshez használjunk ecetet, vagy citromsavas öblítőszert. Ha erősen szennyezett, foltos, olajos ruhát mosunk, egy éjszakára áztassuk be mosószódás langyos vízbe, adagoljunk nátrium-perkarbonátot, közismertebb nevén folttisztító-, fehérítő-sót. Ruháinkat illóolajokkal, mosóparfümmel, illatolajokkal tehetjük illatossá. A rendszeres mosószódával történő mosás során a mosógépünk dobja mattá válhat, ezt könnyedén orvosolhatjuk citromsav vagy több ecet hozzáadásával.

Vízben kitűnően oldódik, vizes oldata lúgos kémhatású.

Folttisztító-, fehérítő-só (nátrium perkarbonát)

A folttisztító-fehérítő só egy széleskörben alkalmazott környezetbarát tisztítószer, az aktív oxigénes folteltávolítók, fehérítők hatóanyaga. Vízben oldódva a nátrium perkarbonátból mosószóda (nátrium-karbonát), víz, valamint aktív oxigén keletkezik. Az aktív oxigén erős tisztító, fehérítő, folteltávolító képességgel rendelkezik.

A nátrium perkarbonát körülbelül 40 fokos vízben is jól oldódik, a magasabb hőmérsékletet sokan a fertőtlenítő hatás miatt javasolják, önmagában a nátrium perkabonát oldódása és működése nem indokolja, tökéletesen működik 40 fokos hőmérsékleten is.

Használhatjuk mosáshoz, áztatáshoz, folteltávolításhoz, folttisztításhoz, ruhák-, függönyök fehérítéséhez, színek felfrissítéséhez.

Kiváló a sütő tisztításához, edényekhez, serpenyőkhöz.

Mosásnál:

A megnedvesített foltra szórjunk kevés folttisztító sót, majd enyhén dörzsöljük be.

Kis időre hagyjuk állni, majd öblítsük ki, vagy mossuk ki a ruhát normál mosóprogrammal. Tegyünk a mosáshoz is nátrium-perkarbonátot, ezzel a színeket védjük és fokozzuk a mosószerünk hatékonyságát. Makacsabb foltok esetén a kezelést megismételhetjük.

Gépi mosáskor elegendő 2-3 evőkanállal a mosópor adagoló rekeszébe szórni.

Áztatáskor 5 liter hideg vízhez adjunk 2-3 evőkanál nátrium-perkarbonátot. Beszürkült ruháid áztasd aktív oxigénes vízben (1 ek por/2 l víz), néhány óra után terítsd ki lehetőleg napra száradni.

Nagy hasznát vehetjük olyan szerves foltok és szennyeződések eltávolításánál, melyek eddig komoly fejtörést okoztak: hatékonyan megbirkózik a nehezen eltüntethető fű, tea, piros gyümölcs foltokkal is (málna, szeder, ribizli stb.). Nem fakítja a színeket. Roncsolás-mentesen tisztítja a ruhát, szövetet.

Mosószappan

A mosóporok egyik fő összetevője, jó zsíroldás és tisztítóhatás jellemzi. Kézi és gépi mosáshoz, házi tisztítószerek készítéséhez használható. Könnyen kezelhető, illatmentes. Mosáshoz, mosóporokhoz, mosószódával és nátrium-perkarbonáttal.

Citromsav

Készíthetünk belőle hatékony és környezetbarát tisztítószert is, ha feloldjuk vízben és adunk hozzá néhány csepp mosogatószert. Ezt a készítményt szórófejes flakonba téve nagyszerű szaniter tisztítót kapunk. 1 liter vízhez kb 30-50 gramm citromsav szükséges. Makacsabb szennyeződések eltávolításához készíthetünk töményebb oldatot is, de vigyázzunk arra, hogy ne kerüljön szembe.

A citromsav kiválóan alkalmas háztartási készülékek (kávé- és teafőzők, egyéb kisgépek) vízkőmentesítésére. Óvatosan használjuk, mert nagy mennyiségben erősen savas kémhatású lehet és könnyen megmarhatja a gyengébb fémeket. Ha töményebb oldatot készítünk, akkor rövidebb ideig áztassuk a benne a tisztítandó tárgyat. Az öblítésről minden esetben gondoskodjunk.

A citromsavval készíthetünk környezetbarát öblítőt is. A citromsavat feloldjuk vízben majd a mosógép öblítő rekeszébe töltjük. A ruha élénkebb színű puhább tapintású lesz tőle. Használhatjuk mosóparfümmel, illó- vagy illatolajjal.

Vízkőoldásra, gyümölcsfoltok eltávolítására, szaniterek higiénikus tisztítására egyaránt megfelelő ez a természetes vízkőoldó.

Csempefelületek, wc, csaptelepek vízkőtlenítése: a nedves szivacsot szórd be egy kis citromsavval, ezzel dörzsöld át a felületet, hagyd hatni, majd mosd le!

Foltkezelés: kenj a foltra pépesített citromsavat, hagyd hatni pár órán át, majd mosd szokás szerint. Célszerű színpróbát végezni a kényesebb ruhaneműkön!

A citromsavas készítményeket alumínium tárgyak tisztításához soha ne használjuk.

Szódabikarbóna

Hatékony, környezetbarát súroló-, fehérítő-, szagtalanító- és tisztítószer. A háztartásban nélkülözhetetlen erejét és hatékonyságát csak sokoldalú felhasználhatósága múlja felül.

Biztonságos fertőtlenítőszer: 3 egység szódabikarbóna és 2 egység víz felhasználásával kiváló, fertőtlenítő hatású oldatot kapunk. Ezt a keveréket használhatjuk a kezünkre szappan helyett, de jó ötlet, ha a szemöldök- és körömcsipeszeket, fésűket is rendszeresen megtisztítjuk vele.

Felhasználás

Súrolás: Kevés víz hozzáadásával súrolószerként kiválóan helyettesítheti a modern vegyszereket. Könnyedén megbirkózik a makacs szennyeződésekkel is. Nem okoz felületsérülést, így biztonsággal alkalmazható rozsdamentes acél, nemes- és könnyűfémek, üveg, krómozott felület, kerámia, de akár különböző műanyagoknál egyaránt.

Szagtalanítás: Tegyünk egy nedves szivacsra szódabikarbónát, és mossuk ki vele a hűtőszekrényt. A szagokat okozó baktériumokat kíméletlenül elpusztítja.

Tűzhelytisztítás: Sütő tisztításához szódabikarbóna és víz keverékéből készítsünk pasztát. Kenjük a még meleg sütő belsejébe. Száradás után tisztítsuk ki forró vízzel és kefével. Végül töröljük át.

Dugulás: Ha eldugult a lefolyó, 2 ek szódabikarbónát, majd 1,5 dl esetet öntsünk bele. A lefolyót és a túlfolyó nyílását dugaszoljuk be, és hagyjuk amíg a sistergés abba nem marad. Öblítsük le forró vízzel.

Érdekesség: A szódabikarbóna doppingol, fokozza a sportteljesítményt. Nagyanyáink előszeretettel alkalmazták a szódabikarbónás lábáztatást.

Testszag ellen: Egy kevés port bedörzsölünk a hónaljunkba vagy a lábfejünkre, vagy vízben feloldjuk, illóolajjal illatosítjuk, majd szórófejes flakonból permetezzük testünkre, és máris elfelejthetjük az izzadtságszagot. Cipőbe szórva elfelejthetjük a gombát és a kellemetlen lábszagot.

Penészfoltok eltávolítására: Dörzsöljük meg a penészes felületet szódabikarbónával! Eltávolítja, és hosszú időn át távol is tartja a gombákat.

Tipp! Dörzsöljük át a fürdőszoba felületeit szódabikarbónával, majd töröljük át a felszínt nedves, ecetes törlőruhával! A finom pezsgés fellazítja a lerakódásokat, az ecet pedig csillogóvá teszi a felületet.

Ecet

Az ecet vegyi és biológiai erjesztéssel is készülhet. Takarításhoz válasszunk 10-15-20%-os ecetet.

A bolti ecet leggyakrabban szintetikus ecetsav és biológiai ecetsav keveréke. A szintetikus ecetsav többnyire kőolajszármazékokból készül. Ennek megfelelően, ha teheted, keress “biológiai erjesztésű” ecetet.

Mire, hogyan használd?

Az ecet csodálatos vízkőoldó, emellett a vízben- és a zsírban oldódó szennyeződésekhez egyaránt tud kapcsolódni, emellett szagtalanít, antibakteriális és színfixáló hatású.

Általános vízkőoldáshoz, takarításhoz: A legpraktikusabb, ha beleöntöd egy szórófejes flakonba az ecetet, és már mehet is a spriccelés, de a flakonból mehet egyből a felületre/ vagy rongyra is.

Vízforraló tisztításához: Elvízkövesedett vízforralóba tegyél literenként 0,5 dl ecetet. Töltsd fel vízzel a kannát, forrald fel, öntsd ki, majd öblítsd ki a vízforralót! A forró ecetes vizet öntsd a WC-be, és WC-kefével súrold át – így egyúttal a WC-kagylót is kitakarítottad, ugyanazzal a folyadékkal!

WC-tisztításhoz: Spricnivel fújjuk körbe a WC-kagylót. A német típusú WC-be öntsünk egy kis ecetet. Várjunk 10-15 percet, majd sikáljuk át a WC-kefével. A hatást erősíthetjük, átsikálás előtt szódabikarbónát szórunk a kagylóba.

Vízkőtlenítésre, bármelyik helyiségben: Kevésbé (átlagosan) vízköves felületre fújj szórófejes flakonból ecetet, hagyd hatni, majd töröld át, vagy dörzsöld át a felületet. Nagyon vízköves kerámia vagy fém felület vízkőtlenítésére önts 10%-os ecetet egy jó nedvszívóképességű rongyra, és hagyd a rongyot több órára a megtisztítani kívánt felületen.

Ablaktisztításhoz: Általában a meleg ecetes víz is elegendő lehet az ablak, tükör áttisztításához. A maximálisan csíkmentes száradás érdekében tehetsz még mellé egy pici alkoholt (patikai alkohol, vodka, ihatatlan pálinka, stb.), rázd össze, és indulhat az ablakmosás! Egy bevált recept szerint egy fél literes szórófejes flakonba töltds 1 dl 20%-os ecetet, adj hozzá 2 evőkanál vodkát, és öntsd fel vízzel.

Általános tisztítószerként 1: Az ecetet öntsük egy szórófejes flakonba, és fújjuk a zsíros, vízköves, stb. felületre. Érdemes egy flakont tartani a fürdőben és egyet a konyhában, szinte minden szennyeződésre remek!

Általános tisztítószerként 2: Egy 1L-es szórófejes flakonba tölts 3dl ecetet, 1 ek folyékony mosogatószert vagy mosódió főzetet, 1 tk citromsavat, igény szerint pár csepp illóolajat, majd öntsd fel vízzel. Ha szükséges, használj tölcsért. Rázd össze, és kész! Használat előtt rázd fel! Forrás: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest!

Konyharuhák, törlőkendők szagtalanítására: A bebüdösödött konyharuhát, konyhai törlőt áztasd ecetbe, vagy ecetes vízbe, majd öblítsd át.

Felmosásra: 5 l meleg vízbe tegyünk 1 dl ecetet, és már indulhat is a felmosás. Az ecet eltávolítja a zsíros foltokat, vízkövet, és a kellemetlen szagokat – az ecetszag elpárolgása után már csak a tisztaság illata marad! Parketta felmosásakor tehetünk a vízbe még 1-2 ek étolajat is, hogy visszazsírozza a fát.

Általános tisztítószerként: Készítsünk általános tisztítószert – egy 0,5 literes szórófejes flakonba töltsünk 1 dl 20%-os, vagy 2 dl 10%-os ecetet, adjunk hozzá pár csepp mosogatószert, és öntsük fel vízzel. Már kezdhetjük is a konyhapult, csempe, vagy más zsíros, szennyezett felületek tisztítását.

Hűtő szagtalanítására: Ecetes vízzel töröld át a hűtő belsejét, és az ecetszag elmúltával csak tisztaságillat marad!

Penész tisztítására: Penészes fal, vagy fuga tisztításához fújd be a tisztítani kívánt felületet ecettel, hagyd az ecetet hatni, majd dörzsöld át a felületet szódabikarbónás szivaccsal.

Házi mosópor és öblítő recept

Házi mosópor:

fél pohár mosószappan

1 pohár mosószóda

2 evőkanál citromsav

2 evőkanál nátrium perkarbonát

+ fehér ruhához 3 evőkanál szódabikarbóna

Az összetevőket egy zárható 7 dl-es befőttes üvegbe rakjuk és jól összerázzuk!

Egy adag (kb 4-5 kg) ruhához két evőkanálnyi mosóport oldjunk fel langyos vízben. Ezt a folyadékot öntjük a dobban lévő ruhákra/ mosógépbe.

Ha fehér ruhákat mosunk, akkor rakjunk a mosógépbe három evőkanál szódabikarbónát is!

Citromsavas öblítő:

250g citromsav+ fél liter meleg víz

Egy befőttes üvegben/ műanyag flakonban összekeverjük a hozzávalókat és addig kavargatjuk, amíg fel nem oldódik. Ez kb. 10 mosásra elég öblítő. Ha illatosítani szeretnénk, rakhatunk bele mosóparfümöt. Ugyanannyit használunk belőle, mint egy „normál” öblítőből.

Ecetes öblítő:

1 dl ecet

4 dl víz

mosóparfüm tetszés szerint

Egy befőttes üvegben/ műanyag flakonban összekeverjük a hozzávalókat és már kész is.

Mindamellett, hogy az ecet kiválóan karban tartja a mosógépet (vízkőoldó) a ruhákat is „fertőtleníti”. A ruhának nem lesz ecet illata! Ha illatosítani szeretnénk, rakhatunk bele mosóparfümöt. Ugyanannyit használunk belőle, mint egy „normál” öblítőből.

Forrás:

tudatosvasarlok.hu

korforras.hu

+1 tipp:

Ha szülők is részt vesznek a foglalkozáson: Beszéljünk az egyéb alternatív takarítószerekről, mosószerekről is (a Háztartási kisokos mellékletet ki lehet nyomtatni és odaadni). Amellet, hogy környezetkímélő megoldások ezek, pénztárcabarátok is!

+1 tipp:

Ha szülők is részt vesznek a foglalkozáson: Beszéljünk a közös vásárlás, rendelés lehetőségéről a felnőttekkel! Ha többen rendelnek, nagyobb tételben, nemcsak az esetleges szállítási díjat spórolhatják meg, hanem még kedvezményeket is kaphatnak – és a futár is csak egyszer jön (környezetkímélés).

+1 PRAKTIKA:

Az ételfestékes vízbe ha lapokat mártanak a gyerekek gyönyörű minták születnek. Miután megszáradtak a papírlapok kedvükre rajzolhatnak, festhetnek rá. Így nem pazaroljuk, hanem újrahasznosítjuk ezt a vizet.